יואב - בודק מונע זרימה חוזרת מוסמך

פטור מהתקנת מז"ח

דף הבית >> מידע נוסף >> פטור מהתקנת מז"ח

בהתאם לתקנות בריאות העם משנת 92, כל עסק הקיים ברשימות המפורטות של משרד הבריאות מחויב בהתקנת מז"ח בראש מערכות המים שלו. זאת במטרה למנוע חדירת מים חוזרים ומזוהמים למערכת מי השתייה הציבורית. לעסקים שלא יעמדו בדרישות אלו לא יסופקו מים, והם לא יקבלו רישיון עסק. יחד עם זאת, בעל עסק או מנהלו יכולים לקבל פטור מהתקנת מז"ח אם שכנעו את הרשויות שלא קיימת סכנה באי התקנתם.

זכאות לפטור מהתקנת מז"ח

פטור מהתקנת מז"ח ניתן לעסקים שהוכיחו כי לא קיימת סכנה באי התקנתם למי השתייה הכלליים, או שנעשה במתחמם שימוש במכשירי מיגון אחרים מתאימים ומורשים על ידי משרד הבריאות, כדוגמת שובר ואקום או מכשיר אל חזור. אם אינכם בטוחים לגבי זכאותכם לפטור מהתקנת מז"ח תוכלו להתייעץ עם חברות מקצועיות בתחום, כמו יואב – מערכות מים. באמתחתה של חברה מקצועית מצוי ידע רב באשר לדרישות החוק והפטורים מהן, וכן לגבי אלטרנטיבות אחרות הקיימות בשוק ומאושרות בחוק.

הגשת בקשה לפטור ממז"ח

עסק שלדעתו לא קיימת בו סכנה של זרימת מים חוזרת רשאי להגיש למשרד הבריאות בקשת פטור מהתקנת מז"ח. יש למלא טופס מיוחד הנקרא בקשה לפטור מחובת מז"ח בעסק, המפרט את הסיבות לבקשת הפטור וכולל את שם העסק ובעליו, כתובתו, ספק המים, מקור המים, מספר צרכן המים ומיקום מד המים. כמו כן, יש לשכור שירותי מהנדס אשר יאמת את נכונות הבקשה לפטור ושהמלצותיו יצורפו לטופס הבקשה. את הבקשה יאשר או ידחה משרד הבריאות, שהינו הגוף היחיד המוסמך לקבל החלטות אלו. יש לציין כי עד לקבלת הפטור לא ניתן לקבל רישיון עסק.

דוגמאות לעסקים הנדרשים למז"ח

בתשובה לשאלה מי צריך מז"ח בעסק מציג משרד הבריאות רשימה ארוכה ומפורטת, המציינת את כל סוגי בתי העסק הנדרשים להתקין מערכות אלו. עליהם נמנים בין היתר רפתות, לולים, מפעלי קוסמטיקה, בתי זיקוק, מקוואות, בריכות שחייה, תחנות דלק, בתי מטבחיים, מעבדות, מכבסות, גני חיות ומפעלי מזון. כמו כן, מכשיר מז"ח נדרש עבור מערכות חקלאיות להשקיה המעבירות חומרי דישון והדברה, מערכות רחיצה אוטומטיות ללא קשר למערכת מחזור מים הקיימת או לא קיימת בהן, ומערכות כיבוי אש בעלות מנגנון להגברת לחץ וחיבור לכבאית.

דוגמאות לעסקים הפטורים ממז"ח

חשוב לדעת כי במרבית המקרים לפריט המופיע ברשימת החייבים במז"ח יש יוצאים מהכלל, כדוגמת המצבים הבאים:

  • מערכות השקיה חקלאיות יוכלו במקרים מסוימים להתקין שובר ואקום.
  • במערכות כיבוי ללא הגברת לחץ ניתן להתקין שסתום כפול במקום מז"ח.
  • באמצעי אגירת מים לכיבוי שאינם מגובים במי שתייה יש לדאוג למרווח אוויר בין המיכל לנקודת הזנתו.
  • מכונות ייבוש יבש שאינן עושות בכלל שימוש במים.
  • מכונות כביסה עם פתח עליון אשר פתח כניסת המים מרוחק מפתח גלישתן.
יואב אהרונוביץ
דוא"ל: yoav@ymm.co.il
טל': 052-346-1093
כל הארץ

קבל הצעת מחיר אטרקטיבית
ממתקין מז"ח מוסמך


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
כותרת תחתונה
לייבסיטי - בניית אתרים