יואב - בודק מונע זרימה חוזרת מוסמך

בודק מז"ח מוסמך

על פי תקנות שאותן מפרט משרד הבריאות, אשר נקראות תקנות בריאות העם, נקבע שבבתי עסק מסוגים שונים חלה החובה להתקין מערכת מז”ח. מדובר במכשיר שמותקן על צנרת המים, אשר נועד למנוע זרימת מים חוזרת, אל מקורות המים.

מי מורשה להתקין מונע זרימה חוזרת

בעלי עסקים רבים, אשר אינם מכירים את האמור בתקנות של מז”ח משרד הבריאות, עלולים לחשוב בטעות שכל מי שמציג את עצמו כמיומן בעבודה עם צינות, כגון שרברבים או רתכים, יכול לעסוק בהתקנת מערכות מז”ח. למעשה התקנות קובעות במפורש שלא כך הוא. רק אדם שעבר את ההסמכה המתאימה, רשאי לקרוא לעצמו מתקין מז"ח מוסמך כל מתקין הינו בודק מז"ח מוסמך. אך ורק אדם כזה הוא גם בעל הידע, וגם בעל הסמכות החוקית לעסוק בהתקנת מערכות מז”ח וקיום בדיקות וביקורות שוטפות שמערכת זו חייבת לעבור (לכל הפחות פעם בשנה).

לאור החשיבות הרבה של שמירה על תקינות מערכת המז"ח, הרי שמשרד הבריאות מטיל את האחריות על קיום הבדיקה על בעלי עסקים, ולא רק זאת, אלא שתקנות מז”ח משרד הבריאות מחייבות אותם להשתמש בשירותיו של בודק או מתקין מוסמך אשר עובר השתלמויות בכל פרק זמן מסוים.

חובת דיווח

לאחר התקנת מערכת מז”ח וכן לאחר בדיקה תקופתית, חלה חובת דיווח על תקינות מערכת המז"ח. כדי לאפשר בקרה ופיקוח על תקינות המערכות וקיום הבדיקה התקופתית כנדרש, מחויבים בעלי עסקים לנהל רישום מדוקדק שכולל את מועדי הבדיקות, וכן את שמו של מתקין או בודק מז”ח מוסמך שניהל את הבדיקה. הבודק המוסמך מחויב לאשר את הפרטים בחתימת ידו. כל בעל עסק חייב לדעת שבמידה ולא ימלא בקפדנות אחר חובת דיווח זו, באופן מלא ומספק, לא רק שהוא עלול להוביל לזיהום מאגרי ומקורות מים, דבר חמור כשלעצמו, אלא גם שהוא עשוי לעמוד בבעיה בעת הגשת בקשה לחידוש רישיון העסק שלו.

בנקודה זו חשוב לציין שישנן חברות שתחום עיסוקן הוא פיקוח, בדיקה, התקנה ותיקון של מערכות מז”ח מסוגים שונים. חברות אלו מכירות היטב את החוק והתקנות, וידאגו למנוע נזילות מים או ליקויים אחרים. באמצעות ליווי של חברה מקצועית ואמינה, יוכל כל בעל בית עסק לישון בשקט, שכן לא צפויות לו הפתעות מצד משרד הבריאות או מבחינת קבלה או חידוש רישיון העסק.

על מי חלה חובת התקנה מז"ח

כאמור, תקנות מז”ח משרד הבריאות מציינות שורה של מפעלים ובתי עסק, ואף ארגונים נוספים שחלה עליהם החובה להתקין מז”ח ולוודא קיום בדיקות שוטפות בידי בודק מז”ח מוסמך. בין בתי העסק שקובע החוק, ניתן למצוא מפעלים שונים וחברות שעוסקות ביצור, שיווק והפצה של מוצרים וחומרי גלם שונים. בין החברות הללו ניתן ליצוא חברות שעוסקות ביצור מוצרים בענף הבניה, ענפי האנרגיה, פינוי פסולת, תעשיות כגון טקסטיל, תרופות, דשנים ועוד. בקצרה, ניתן להמליץ למי בעל עסק קיים או זה שמתכנן להקים עסק מכל סוג שהוא, להקדים ולפנות לחברה המתמחה בהתקנה ובדיקה של מערכות מז”ח, ולוודא אם גם עליו חלה חובה זו.

יואב אהרונוביץ
דוא"ל: yoav@ymm.co.il
טל'': 052-346-1093
כל הארץ

קבל הצעת מחיר אטרקטיבית
ממתקין מז"ח מוסמך

כותרת תחתונה
לייבסיטי - בניית אתרים