יואב - בודק מונע זרימה חוזרת מוסמך

בדיקת מז"ח

על פי תקנות של משרד הבריאות, שידועות בשם תקנות בריאות העם, חלה חובה, במקרים מסויימים, להתקין ולשלב מערכת ייעודית בצנרת להובלת מי שתייה. התקנות מגדירות באופן מפורט מהי המערכת הזו, שבלעדיה לא יורשו בתי עסק רבים לקבל רישיון הפעלה, מי מורשה להתקין אותה, וכן מי מחויב בהתקנה של מערכת זו ששמה מז"ח. עוד על מערכת זו, על התקנתה ובדיקתה – במאמר שלפניכם.

מהו מז"ח ?

מז"ח הינו אביזר, או למעשה, מערכת המותקנת על גבי צנרת מי השתייה. תפקיד המז"ח הוא למנוע מהמים העוברים אותו לחזור לאחור, במורד הצינור, ומכאן ניתן להתקן זה שמו – מז"ח, כלומר מונע זרימה חוזרת. התקנת המז"ח, נעשית במקרים שרשויות שונות דורשות זאת. הרשויות שמעורבות בהתקנת ובבדיקת תקינות המז"ח הן:

  1. משרד הבריאות - תקנות משרד הבריאות מחייבות עסקים וארגונים שונים בהתקנת מז"ח. מדובר בעסקים מגוונים, מענפי החקלאות, התעשייה והמסחר שמפורטים בתקנות. תקנות משרד הבריאות גם מדגישות במפורש את החובה להקפיד על התקנה המערכת באמצעות מתקין מז"ח מוסמך.
  2. רשויות מקומיות - לאחר בדיקת מערכת מז"ח, חייבת להיערך בדיקת תקינות על ידי בודק מז"ח מוסמך. לאחר קיום הבדיקה יש להעביר את תוצאותיה גם אל הרשות המקומית, כרשות המוסמכת האחראית על מתן רישיונות למפעלים ולבתי עסק.
  3. ספק מים - תוצאות של בדיקות מז"ח תקופתיות מועברות גם לספק המים.

מי בודק את תקינות המז"ח

בהתאם לתקנות משרד הבריאות, חייבת להתבצע בדיקת מז"ח תקופתית. חשוב לוודא בהקפדה יתרה שבדיקת המז"ח תיעשה על ידי חברה מקצועית, אשר מעסיקה אנשי מקצוע מוסמכים ובעלי ניסיון בתחום. חשוב לדעת שלא כל אדם בעל ידע במערכות הובלה ואספקת מים מסוגל ומורשה לבצע בדיקת מז"ח. בודק מז"ח מוסמך חייב להיות אדם שעבר הדרכה והשתלמות מתאימים ומוכרים על ידי משרד הבריאות.

בדיקה של מערכת מז"ח, כמו גם התקנתה, הינה בעלת משמעות רבה, לא רק מבחינת עמידה בתקנות ושמירה על איכות המים, אלא גם במניעת בזבוז מים עקב נזילות. חשוב לציין שבדיקה נאותה תגלה נזילות, נזקי אבנית ובלאי מסוגים שונים, עוד לפני שהנזק יגדל. אי לכך, חשוב להקפיד שהתקנת מז"ח ובדיקתו, תיעשה על ידי חברה בעלת ניסיון בהקמה, בדיקה ותיקון של מערכות להובלת נוזלים.

חברה רצינית הינה כזו שצברה ניסיון מוכח בעבודה בשטחים חקלאיים ועירוניים, התקנת סוגים שונים של צנרת (כגון עילית ותת קרקעית), עבודה עם סוגים שונים של צינות ומסננים. רק חברה מקצועית תקפיד לעבוד על פי נהלים מסודרים, תחזיק ברשותה ציוד בדיקה איכותי, חלקי חילוף וכלי עבודה שחלקם יקרים לרכישה ואחזקה (כגון מחפרונים מקצועיים). חברה להתקנת מז"ח ובדיקתו חייבת להתמצא בסוגים שונים של מערכות מז"ח, לגלות בקיאות במפרטי מים שונים, חדשים וישנים, ולהעסיק מתקינים ובודקים מוסמכים.

יואב אהרונוביץ
דוא"ל: yoav@ymm.co.il
טל': 052-346-1093
כל הארץ

קבל הצעת מחיר אטרקטיבית
ממתקין מז"ח מוסמך

כותרת תחתונה
לייבסיטי - בניית אתרים