יואב - בודק מונע זרימה חוזרת מוסמך

שובר ואקום טעון קפיץ [שוט"ק]

החוק במדינת ישראל מגדיר מצבים בהם חובה להתקין מכשיר המונע חזרת מים לצנרת הכללית, במטרה לשמור על איכות המים וניקיונם. אחד המכשירים הללו הינו שובר ואקום, מוצר פשוט ולא יקר, המותר לשימוש במצבים מסוימים המוגדרים בחוק. במקרים בהם אין אפשרות להתקין שובר ואקום ניתן להיעזר באמצעים אחרים כדוגמת מכשירי מז"ח וחכ"כ.

סוגי מכשירים למניעת חזרת מים

קיימים מספר סוגי מכשירים למניעת חזרת מים, המחולקים לשלוש קטגוריות עיקריות:

  • מז"ח (מונע זרימה חוזרת) - מכשיר בעל שסתומי אל חזור הנחשב לבטוח והמומלץ ביותר לשימוש, ומחויב במקרים של אספקה צולבת.
  • חכ"כ - מכשיר אל חוזר כפול המורכב משני שסתומים חד כיווניים, ומותר לשימוש רק במקרים בהם אין חשש להרעלת המים.
  • שובר ואקום - מוצר פשוט וזול יחסית המותר לשימוש במקרים של גישות חזור ואקום בלבד.

כיצד פועל שובר הואקום

שובר ואקום, או בשמו המלא שובר ואקום טעון קפיץ, הינו סוג של מכשיר מז"ח פשוט להתקנה המוגן מפני קורוזיה. שובר הואקום מורכב משסתום חד כיוני ומשסתום אוויר הטעונים בקפיץ. במצב בו לחץ המים יורד מתחת לערכיו המוגדרים מראש נסגר השסתום החד כיווני ובכך מונע חזרת מים לצנרת הכללית. במקביל נפתח שסתום האוויר ומחדיר אוויר למערכת במטרה לשבור את הואקום שנוצר בצנרת המים.

למי מיועד שובר ואקום

מכשיר שובר ואקום מיועד למערכות מים ומערכות השקיה בהן זרימה חוזרת של מים אפשרית רק בגישות של ואקום. מכשירים אלו עשויים להתאים למערכות חקלאיות המיועדות לשקיה ודישון, למיקוואות רחצה, למערכות מים של בתי חולים ומערכות בריאות אחרות, וכן לכיורים של מכונות שטיפה.

הוראות שימוש והתקנת שובר ואקום

השימוש בשובר ואקום אינו מותר במקומות בהם עלול להיווצר מצב של זרימת מים עקב לחץ נגדי, אלא רק במקרים של זרימת מים חוזרת עקב גישות חוזרות. מותר להשתמש רק בדגמי שובר ואקום מקוריים העומדים בתקני החוק והמאושרים על ידי משרד הבריאות, וכמו כן חל איסור על התקנת מעקף למכשירים אלו. בנוסף, שוברי ואקום יותקנו בהתאם להוראות היצרן בנקודה הגבוהה והקרובה ביותר לנקודת היציאה של הצנרת לרשת המים. יש להתקינם במקום גלוי אך מוגן המאפשר גישה נוחה לצרכי תיקון ותחזוקה. מכשירים אלו ייבדקו באופן שוטף על ידי איש מקצוע מוסמך מטעם משרד הבריאות.

בחירת מכשירי מניעת זרימה חוזרת

כאמור, קיימים בשוק מספר מוצרים המאושרים בחוק למניעת חזרת מים, כשכל מכשיר מיועד לסוג אחר של מערכת. לכן, חשוב שרכישתם תבוצע באמצעות חברה מנוסה ואמינה, כדוגמת יואב – מערכות מים המספקת מגוון דגמים בעלי תו תקן. החברה מוסמכת על ידי משרד הבריאות להתקנת מכשירי מניעת חזרת מים ותספק ייעוץ מקצועי לגבי התקנתם הנכונה, ואף תוודא את האפשרות לקבל פטור מהתקנת מז"ח.

יואב אהרונוביץ
דוא"ל: yoav@ymm.co.il
טל': 052-346-1093
כל הארץ

קבל הצעת מחיר אטרקטיבית
ממתקין מז"ח מוסמך

כותרת תחתונה
לייבסיטי - בניית אתרים